Apteki biorące udział w pilotażowym programie dotyczącym antykoncepcji awaryjnej zostaną oznakowane - tak przekazało Ministerstwo Zdrowia. Razem z Narodowym Funduszem Zdrowia MZ pracuje nad takim rozwiązaniem. W ten sposób apteki potwierdzą swój udział w programie umożliwiającym otrzymanie tabletki “dzień po” bez ponoszenia żadnych konsekwencji związanych ze złamaniem zakazu reklamy. Sprawa ma związek z tym, iż apteki obowiązuje zakaz reklamy swoich usług.
W czwartek Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego obejmującego dostępność bez recepty octanu uliprystalu, hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Tym samym, Polska przestanie być, obok Węgier, jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie dostęp do tego środka jest ograniczony. W jednej kwestii Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Prezydenta mają jednak odmienne zdanie.
15 stycznia premier Donald Tusk zapowiedział, że tzw. pigułka „dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna nie będzie już dostępna tylko na receptę. Rząd zaproponuje zmianę ustawy. Do tej pory tego typu restrykcje w UE występowały jedynie w Polsce i na Węgrzech.